Słuchanie

10 ciekawych podcastów “BBC 6 Minute English”

Podczas nauki języka obcego wielu lektorów powtarza: “Trzeba słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać!”. Oczywiście, jest to warunek konieczny, by poznać i oswoić się z językiem. Jednakże nagrania z podręcznika nie zawsze są atrakcyjne, a bardzo popularnej “Śwince Pepie” jednak bliżej do poziomu początkującego. Z drugiej strony nie czujemy się na siłach, by zacząć oglądać anglojęzyczne seriale, jak chociażby Gotowe na wszystko czy Jak poznałem waszą matkę?

Jako etap przejściowy chciałbym Wam zaproponować ciekawy podcast po angielsku, realizowany przez dziennikarzy BBC – “BBC 6 Minute English”. Nagrania trwają ok. 6 minut i są dedykowane uczniom, którzy posiadają podstawową wiedzę gramatyczną i chcą wzbogacić swoje słownictwo w różnych dziedzinach. Tematy dotykają kwestii bieżących, które mogą się przydać do nawiązania small talku w języku angielskim. Warto dodać, że dziennikarze mówią starannie i definiują zaawansowane słownictwo w przystępny sposób. Poniżej przedstawiam kilka audycji, które według mnie mogą być dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody z BBC 6 Minute English.    

1. Could you be flexitarian? 

Fleksitarianizm – temat, który coraz częściej pojawia się w kontekście świadomego podejścia do diety, ekologii, praw zwierząt, a także konsumpcjonizmu. To krótkie nagranie nie tylko zmusza do przemyśleń dotyczących powyższych kwestii, lecz także do próby argumentowania swojego stanowiska. 

2. Vampire shoppers 

Dziennikarze poruszają ciekawe zjawisko – nocne zakupy internetowe. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak bezsenność, a także nasze uzależnienie od smartphonów wpływa na branżę e-commerce oraz na konsumentów – warto przesłuchać tę audycję. 

3. The smell of coffee 

Kawa – napój, bez którego trudno rozpocząć dzień czy po prostu wyczekiwany popołudniowy relaks. Neil i Catherine zastanawiają się, dlaczego picie kawy jest dla nas czymś więcej i dlaczego sam jej zapach sprawia ludziom ogromną przyjemność. 

4. Is music getting faster?  

Niemal każda dziedzina musi podążać z duchem czasu. Jaka jest tendencja w branży muzycznej? Dlaczego mamy wrażenie, że muzyka jest inna? Dlaczego piosenki mają krótsze wstępy i jak się to ma do obecnego społeczeństwa?

5. Concepts of happiness 

Każdy pragnie być szczęśliwy, lecz cóż oznacza to pojęcie, skoro dla jednego człowieka jest to posiadanie zasobnej sakiewki i białego tygrysa, a dla drugiego życie w zgodzie z rodziną czy resztą społeczeństwa. Dziennikarze pokazują, jak nasze rozumienie szczęścia różni się, w zależności od kultury, w której żyjemy. 

6. Improving your memory

Ludzki umysł do dzisiaj stanowi zagadkę dla naukowców, w tym odcinku dziennikarze podejmują temat fenomenu pamięci i zastanawiają się, jak można pobudzić zdolność do przyswajania chociażby nowych słówek.

PS. Część metod przetestowaliśmy na zajęciach, niektóre nie zakończyły się katastrofą. 🙂 

7. Hangry – are you angry when you are hungry?

Nie jadłeś już od kilku godzin, burczy Ci w brzuchu, stajesz się coraz bardziej poirytowany aż nagle wybuchasz z powodu jakiejś błahostki. Wiedz, że ta reakcja prawdopodobnie jest spowodowana zjawiskiem, które można określić jako “Hanger”. W tym odcinku dowiesz się cóż to takiego i być może lepiej zrozumiesz siebie.  

8. Is loneliness in our genes? 

Samotność -zjawisko to szczególnie obecne we współczesnym świecie stanowi pogłębiający się problem wielu społeczeństw. Czy może jednak mieć pozytywne strony?  

9. Is modern life making us tired? 

Jesteśmy przemęczeni pracą, natłokiem informacji, obowiązkami domowymi, zobowiązaniami wobec rodziny i przyjaciół, a także w zasadzie wszystkim innym. Dziennikarze BBC omawiają badania amerykańskich naukowców na temat jakości współczesnego życia i czy jest możliwe byśmy faktycznie odpoczęli. 

10. Life without music 

Jak muzyka wpływa na człowieka? Jakie dźwięki oddziałują na nas, nawet jeśli nie jesteśmy ich w pełni świadomi? Chociaż trudno wyobrazić sobie życie bez udziału muzyki, a wszelkie odpowiedzi dotyczące tej kwestii mogą się wydawać oczywiste, to warto zaznajomić się z tym tematem.

Na stronie BBC 6 minute English znajdziecie naprawdę interesujące podcasty po angielsku (poziom około B2), które nie tylko pozwolą Wam poszerzyć słownictwo, ale też po prostu osłuchać się z językiem.

Zapraszam również do lektury naszego artykułu, dotyczącego bardziej wymagających podcastów w języku angielskim.

Advertisement

1 thought on “10 ciekawych podcastów “BBC 6 Minute English””

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s