Słuchanie

Ciekawe podcasty do efektywnej nauki angielskiego

Obok oglądania anglojęzycznych filmów czy seriali w oryginalnej wersji, niezwykle skuteczną metodą do nauki obcego języka jest słuchanie podcastów. Dzięki temu będziemy mogli zaznajomić się z codziennym angielskim, zgłębić warstwę brzmieniową języka, co pozwoli nie tylko lepiej rozumieć mowę, ale też udoskonali nasze własne zdolności artykulacyjne. A przy okazji połączymy przyjemne z pożytecznym!

11 ciekawych podcastów do nauki angielskiego

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy zaprezentować najciekawsze i najbardziej efektywne podcasty do nauki języka angielskiego –  dedykowane osobom o zaawansowanej znajomości angielszczyzny (dla poziomu B2 wzwyż).

1. Lore

Podcast Lore to ciekawa propozycja dla osób, które cenią sobie historie z dreszczykiem. Każdy odcinek to inna opowieść, która mogłaby się wydarzyć naprawdę. Wsłuchiwanie się w powodujące gęsią skórkę opowieści ze słuchawkami na uszach, ze stopniowo budowanym napięciem, dodatkowo wzmaga w nas skupienie i czujność – również na językowe smaczki.

2. Cabinet of Curiosities

Tym, którzy mocno wciągnęli się w klimaty rodem z horroru, polecamy kolejny podcast od Aarona Mahnkego – twórcy Lore, czyli Cabinet of Curiosities. Utrzymany jest w podobnej stylistyce, jednak bardziej inspirowany nurtem bizarre fiction. Wchodząc do gabinetu osobliwości, bądźmy przygotowani na zajmujące, często surrealistyczne historie. Podcast ten oferuje naprawdę szeroką gamę słownictwa z bardzo różnych dziedzin.

3. Blackwood

Pozostając w mrocznej tematyce, wart uwagi jest również podcast Blackwood. Swoim tytułem zapowiada nie tylko gęstą atmosferę bagnistego lasu, ale także odnosi się do brytyjskiego autora opowiadań grozy i weird fiction – Algernona Blackwooda – niech jego pochodzenie Was nie zmyli, gdyż akcja podcastu rozgrywa się w stanie Connecticut, w USA, dlatego usłyszymy tu amerykański akcent. Uwaga: legenda o potworze z bagien potrafi naprawdę wciągnąć!

4. Marsfall

To prawdziwa gratka dla fanów science fiction! Akcja Marsfall rozgrywa się na Marsie, gdzie osiedlili się właśnie pierwsi kolonizatorzy czerwonej planety. To nie tylko opowieść o podboju Kosmosu, ale również o egzystencjalnej podróży bohaterów i ich losach. Każdy odcinek podcastu opowiedziany jest z perspektywy innej postaci, przez co otrzymujemy dawkę zróżnicowanych akcentów, sposobów mówienia.

5. 2298

Dziejącą się w przyszłości dystopię można określić połączeniem Orwellowskiego Roku 1984, Nowego wspaniałego świata Huxleya z serialem Czarne lustro. Podcast 2298 opowiedziany jest w 9-minutowych odcinkach – w każdym z nich znajdziemy słownictwo nie tylko z futurologicznej rzeczywistości, lecz także takie osadzone wokół mocno politycznej strony social mediów.

6. Dramas from BBC Learning English

To szersza kategoria podcastów, do której warto zajrzeć, ponieważ znajdziecie tam adaptacje klasyki brytyjskiej literatury: od surrealistycznej Alice in Wonderland, przez Dickensowskie opowieści, po fascynujące Gulliver’s Travels. Wbrew pozorom, zamiast zakurzonej dziewiętnastowiecznej angielszczyzny, wykorzystano w nich uwspółcześnione słownictwo – acz jednocześnie historiom nie brak walorów literackich, dlatego naprawdę warto posłuchać.

7. The White Elephant

Kolejna propozycja od BBC, również z serii dramatów – tym razem historia osadzona jest w restauracji i skupia się na perypetiach jej pracowników. The White Elephant to lekka, przyjemna opowieść obyczajowa, nasycona kulinarnym słownictwem z brytyjskim akcentem. Dlatego wyuczone sformułowania z pewnością przydadzą się w branży gastronomicznej czy w trakcie odwiedzin w zagranicznych knajpkach.

8. This American Life

Tym razem przenosimy się na inny kontynent i wsłuchujemy w historie opowiedziane z amerykańskim akcentem. Podcast This American Life serwuje nam informacje ze świata, ważne wydarzenia, ale osnute w przystępną i często zabawną fabułę. Dzięki temu możemy jednocześnie poznać dziennikarski żargon i być na bieżąco z tym, co się dzieje globalnie. Podcast ten istnieje już od lat 90. – wieloletnia tradycja i utrzymująca się popularność są gwarantem jakości!

9. S-Town

Podcast tych samych twórców, co This American Life, tym razem o bardziej kryminalnym nachyleniu. Akcja słuchowiska rozgrywa się w Alabamie (stąd specyficzny akcent), w miasteczku S-Town, dokąd przyjeżdża dziennikarz, żeby zbadać sprawę domniemanego morderstwa. Historia przybiera coraz bardziej detektywistyczną formułę, pełną frapujących zagadek do rozwikłania. Szczególnie interesująca pozycja ze względu na lokalny koloryt opowieści.

10. Why Won’t You Date Me?

Obyczajowy, niezwykle wciągający podcast o niezależnej singielce, poszukującej prawdziwej miłości. Trochę przypomina Dziennik Bridget Jones, pełen inteligentnego humoru i kąśliwej krytyki współczesnego społeczeństwa. Why Won’t You Date Me? z pewnością spodoba się fanom filmu, ale nie tylko. Użyty w podcaście język jest potoczny, a zatem też i wyjątkowo praktyczny.

11. Show me the meaning!

Tym razem prezentujemy podcast o tematyce filmowej, w którym twórcy starają się dociekać głębszego znaczenia popularnych anglojęzycznych filmów. To ciekawe uzupełnienie dla obejrzanego wcześniej bez lektora i dubbingu filmu – pozwala lepiej zrozumieć filozoficzne aspekty kina, uzupełnia uprzedni seans o ciekawostki z biografii reżyserów czy aktorów i rozwija okołofilmowe słownictwo.

Czy wiesz już, czego posłuchasz?

Powyżej zaprezentowałem krótką listę według mnie interesujących podcastów – jednak to wyłącznie kropla w morzu dostępnych możliwości, przydatnych do nauki języka angielskiego. Możecie mieć pewność, że odcinków do odsłuchania nigdy nie zabraknie! Mam nadzieję, że dzięki tej liście każdy znajdzie podcast dopasowany do swoich preferencji – bez względu na zainteresowania, tematykę czy upodobanie do konkretnego typu mówionego języka.

Jakich podcastów Wy słuchacie?

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s