Czytanie, Materiały do nauki

Książki po angielsku dla poziomu B2

Ostatnio opublikowałem listę książek po angielsku dla poziomu B1, siłą rzeczy postanowiłem przygotować też lektury dla osób zastanawiających się, co czytać po angielsku na poziomie B2. Poniższe propozycje starałem się dobrać tak, by nie powielały, zazwyczaj pokazywanych na różnych blogach i forach internetowych, książek (chociażby Opowieści Wigilijnej czy Psa Baskerville’ów). Mam nadzieję, że przypadną Wam one do gustu.

We wspomnianym już artykule wyjaśniłem metodę nauki poprzez czytanie literatury anglojęzycznej, jeśli przegapiłeś/-aś ten tekst, proszę zajrzyj  do niego tutaj. Dodam tylko, że gdybyście byli zainteresowani książkami (szczególnie klasykami), które mają wbudowany słownik – to istnieje na polskim rynku Wydawnictwo [ze słownikiem]. Warto zwrócić na nie uwagę i jeśli odpowiada Wam ta forma, jak najbardziej zachęcam do takiego sposobu czytania – zwłaszcza tych, którzy są pomiędzy poziomem B1 a B2. Ciekawą ofertę prezentuje także wydawnictwo Pearson, które pogrupowało książki ze względu na liczbę nowych słów.

Co czytać po angielsku na poziomie B2?

1. Never let me go (Nie opuszczaj mnie) – Kazuo Ishiguro

Powieść science-fiction brytyjskiego pisarza japońskiego pochodzenia, zdobywcy Nagrody Nobla, porusza trudne, lecz elementarne tematy natury etycznej. Opowieść przedstawia elitarną szkołę z internatem, gdzie uczniowie rozwijają umiejętności artystyczne i są zachęcani do rozwijania swojego wnętrza oraz relacji z innymi. Jednakże nowatorski pomysł na edukację młodzieży kryje w sobie straszną tajemnicę. 

2. View from Castle Rock (Widok z Castle Rock) – Alice Munro

Alice Munro to kolejna laureatka Nagrody Nobla, z której twórczością warto się zapoznać. Chciałbym Wam polecić zbiór powiązanych ze sobą opowiadań, które przedstawiają historię rodziny, która postanowiła spełnić swoje marzenie i wyruszyć za ocean. W tej opowieści ujrzycie emocje związane z porzuceniem tego, co wcześniej było znane i bezpieczne.

3. Wuthering Heights (Wichrowe Wzgórza) – Emily Bronte

Brytyjskie wydawnictwo Penguin wydało serię książek dostosowanych do różnych poziomów językowych. W przypadku głośnej powieści pisarki, uprościło ono nieco słownictwo, które mogłoby sprawiać nie lada kłopot mniej doświadocznym użytkownikom angielskiego. Emily Bronte przedstawiła losy mieszkańców Wichrowych Wzgórz i Drozdowego Gniazda, których perypetie są powiązane tragiczną miłością. 

4. The Beauty Myth (Mit urody) – Naomi Wolf

W tym przypadku polecam książkę non-fiction. Autorka rozprawia się w niej z mitami na temat współczesnego pojęcia piękna, i jakie zbiera ono żniwo w postrzeganiu siebie przez pryzmat narzuconych kanonów urody. Autorka stara się rzeczowo przedstawić relację między pojęciem piękna a tożsamością człowieka.

5. The People of the Pit – Abraham Merritt

Opowiadanie z gatunku weird fiction przedstawia dziwną podróż, która odbywa się w celu zbadania tajemniczej góry. Każda osoba, znająca angielski na poziomie B2 powinna bez większych problemów poradzić sobie z tekstem Merritta. Jeśli lubicie grozę oraz elementy okultystyczne – autor historii interesował się tym zagadnieniem, koniecznie przeczytajcie The People of the Pit. Tekst jest dostępny na stronie Projektu Gutenberg (doskonała strona, jeśli interesują Was książki po angielsku).

6. The Norwegian Wood – Haruki Murakami

Jest to niezwykle klimatyczna opowieść o dojrzewaniu i osobliwym trójkącie miłosnym, osadzona w latach 60 XX wieku, w której tle rozbrzmiewają ówcześnie znane melodie. Historię poznajemy z perspektywy Toru – wrażliwego, empatycznego i przy tym twardo stąpającego po ziemi studenta. Muzyczność książki ma wyrazić to, co pozornie niewyrażalne. Treść powieści znajdziecie na stronie ESL-BITS.  

7. The Fisherman – John Langan

Według mnie jest to jedna z najlepszych powieści gatunku weird fiction. Co więcej, do jej odczytania spokojnie wystarczy angielski na poziomie B2. Nie tylko poruszana tematyka – problem poradzenia sobie ze stratą bliskiej osoby, lecz także płynna narracja, surrealistyczne wizje, dziwna, niepokojąca atmosfera to elementy, które czynią książkę niezwykle interesującą.  

8. Mini Habits: Smaller Habits, Bigger Results – Stephen Guise

Na koniec, aby nie ograniczać się tylko do literatury pięknej, chciałbym polecić książkę samorozwojową. Autor zachęca do wyrobienia sobie małych nawyków, które przyniosą obfite owoce. W poradniku są ukazane strategie, jak skupić się na celu poprzez konsekwentne realizowanie mniejszych zadań. Darmowy pierwszy rozdział jest dostępny na stronie autora, jeśli treść Wam się spodoba, można zaopatrzyć się w książkę na amazonie

Myślę, że jeśli zastanawiacie się, co czytać po angielsku na poziomie B2, powyższa lista okaże się dla Was pomocna. Znacie jeszcze jakieś interesujące tytuły, do których wystarczy średniozaawansowana znajomość tego języka? 

Podrzucam także link do artykułu: Ciekawe podcasty po angielsku, jeśli nie będziecie już mieli siły na wieczorne czytanie. 🙂

if (typeof CeneoAPOptions == “undefined” || CeneoAPOptions == null) { var CeneoAPOptions = new Array(); stamp = parseInt(new Date().getTime()/86400, 10); var script = document.createElement(“script”); script.setAttribute(“type”, “text/javascript”); script.setAttribute(“src”, “//partnerzyapi.ceneo.pl/External/ap.js?”+stamp); script.setAttribute(“charset”, “utf-8”); var head = document.getElementsByTagName(“head”)[0]; head.appendChild(script); } CeneoAPOptions[CeneoAPOptions.length] = { ad_creation: 505704, ad_channel: 28498, ad_partner: 17512, ad_type: 3, ad_content: ‘65721528,49691288,107240507,55204371’, ad_format: 4, ad_newpage: true, ad_basket: true, ad_container: ‘ceneoaffcontainer505704’, ad_formatTypeId: 1, ad_contextual: false, ad_recommended: false, ad_showRank: false };
Advertisement

2 thoughts on “Książki po angielsku dla poziomu B2”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s