Słuchanie na egzaminie CAE
Egzamin CAE, Słuchanie

Poradnik do egzaminu CAE – Listening

Niedawno pisałem na blogu o tym, dlaczego warto uzyskać Certificate in Advanced English oraz na co zwrócić uwagę w zadaniach z “Use of English”. Tym razem natomiast tematem artykułu będzie słuchanie na egzaminie CAE. Miłej lektury!

Słuchanie na CAE składa się z czterech zadań, których rozwiązanie powinno zająć około 40 minut. Zanim przyjrzymy się każdej z nich, kilka rad ogólnych:

O czym warto pamiętać?

  • Czytajcie polecenia – niby oczywiste, ale w stresie wielu zdających o tym zapomina. Czasem treść zadania pozwoli Wam znaleźć brakujące słówko albo lepiej zrozumieć kontekst wypowiedzi. 
  •  Przyzwyczajajcie się do różnych akcentów – o ile słuchanie pięknych nagrań z chociażby BBC 6 Minute English pomaga w nauce angielskiego, o tyle na egzaminie CAE spotkacie się z wieloma różnymi akcentami. Jak się na to przygotować? Przydatne będzie na pewno oglądanie filmów oraz słuchanie podcastów, ale nie tych stworzonych typowo do nauki. Niektóre z nich znajdziecie w moim wcześniejszym artykule.  
  • Pomijajcie wstępy – jeśli sumiennie przygotowaliście się do egzaminu i wiecie, jak wyglądają jego poszczególne części, nie ma co tracić czasu na słuchanie lektora. Od razu zabierzcie się za “skanowanie” pytań oraz podkreślanie słów kluczowych.
  • Nie panikujcie – bardzo możliwe, że w trakcie egzaminu CAE usłyszycie kilka słów, które wydadzą się Wam obce – nie ma w tym nic dziwnego, ani uwłaczającego Waszym umiejętnościom anglistycznym. Celem zadań w części “Listening” jest sprawdzenie, czy potraficie wyciągnąć z przedstawionych wypowiedzi konkretne informacje, nie ma dodatkowych punktów za doskonałe przetłumaczenie całości.
  • Uważajcie na pułapki – metoda na “wyłapanie jednego słówka” niestety bezpowrotnie traci swoją moc po zaliczeniu matury podstawowej z języka angielskiego. Przykład – jeśli jedna z odpowiedzi brzmi “He saw a sad ghost”, to samo wychwycenie słówka “ghost”, nie wystarczy do rozwiązania zadania. Bardzo prawdopodobne, że lektor zastosuje brudną zagrywkę typu “He has always wanted to see a ghost” albo “He was a sad ghost”. Bądźcie czujni.

Teraz przyjrzyjmy się poszczególnym zadaniom, składającym się na słuchanie na CAE:

Part 1 – Multiple Choice

W tym zadaniu usłyszycie trzy krótkie nagrania i będziecie musieli odpowiedzieć na dwa pytania dotyczące każdego z nich. 

Przykład (cały test znajdziecie tutaj):

You are going to hear two people on a music programme talking about the singer Nancy Graham

1 What is the man’s opinion of Nancy’s second album?

A He thinks it is very experimental.

B He appreciates the continuity of style.

C He wonders if she is lacking inspiration.

2 What do the two speakers agree about?

A the freshness of the music

B the lack of real emotion in the music

C the calming effect of the music on the listener

Jak zabrać się do tego zadania? Wcześniej wspominałem o podkreślaniu słów kluczowych i właśnie to zrobiłem. W nagraniu będziemy zatem szukać informacji dotyczących opinii mężczyzny, na temat drugiego albumu Nancy Graham. Jak może nam to pomóc? W nagraniu mężczyzna zaczyna od wyrażenia opinii, ale o pierwszej płycie piosenkarki i dopiero potem przechodzi do drugiej.

W kolejnym pytaniu musimy ustalić, w jakiej kwestii lektorzy się zgadzają. Mówiąc o czym, używają negatywnych/pozytywnych określeń? Jak mówiący reagują na swoje opinie?

Part 2 – Sentence Completion

Dla wielu uczniów najtrudniejsza część “listeningu” na egzaminie CAE. Lektor będzie przez około trzy minuty mówił na jakiś temat (np. “Marine Wildlife”), a Waszym zadaniem będzie uzupełnienie luk w tekście, przy pomocy słów usłyszanych w nagraniu. 

Przyjrzyjmy się przykładowi (zadanie znajdziecie tutaj):

You will hear a radio programme about the life of the singer, Lena Horne. For questions 1-8, complete the sentences.

3. Her mother was keen that Lena’s singing career would bring about the collapse of _____.

Jak zabrać się do tego przykładu? Warto ustalić, jaka część mowy będzie nam potrzebna. Skoro musimy uzupełnić wyrażenie “collapse of…”, naturalnym wydaje się zadanie pytania “what?”. “Upadek” czego?

Oczywiście, w nagraniu zdanie nie pojawi się w identycznej formie, jak w treści. W zamian usłyszymy:

All her life, Lena’s mother Edna had hoped that Lena could use her performances to break down race barriers.

W trakcie rozwiązywania Sentence Completion również należy zwrócić uwagę na pułapki zastawiane przez egzaminatorów. Jeśli pytanie będzie dotyczyło ulubionego hobby lektora, bardzo możliwe, że wymienione zostanie kilka różnych, cenionych przez niego zajęć, po czym usłyszymy na przykład “but watching old horrors is definitely my favorite”.

Part 3 – Multiple Choice

W tej części usłyszycie 3-4 minutowe nagranie (bardzo często wywiad), dotyczący konkretnego tematu, na przykład – “You will hear part of an interview with the astronaut Charles Duke, who is talking about his trip to the moon”. Następnie będziecie musieli odpowiedzieć na sześć pytań nawiązujących do treści wypowiedzi. O czym warto pamiętać w trakcie rozwiązywania zadań?

  • Informacje potrzebne do rozwiązania poszczególnych przykładów pojawiają się po kolei. Niby nic wielkiego, ale pamiętanie o tym może Wam czasem pomóc zlokalizować odpowiedź w nagraniu – jeśli lektorzy mówią już o drugim pytaniu, wiecie mniej więcej, gdzie znajduje się rozwiązanie pierwszego itd.
  • Szczególną uwagę należy zwrócić tutaj na intonację wypowiedzi oraz na to, które słowa lektor położył akcent. 
  • Na tej części egzaminu CAE bardzo często pytania dotyczyć będą nastawienia/opinii lektora wobec jakiegoś tematu. Warto powtórzyć sobie zatem cały dział “Reporting Verbs”. Gwarantuję, że takie słówka jak deny, refuse, admit, advise, regret czy resent na pewno przydadzą się Wam w trakcie egzaminu. 

Przyjrzyjmy się przykładowi:

What feature of the moon made the greatest impact on Charles?

A the brightness of the

B the vastness of the sky

C the loneliness of the place

D the absence of any stars

 What struck me most, apart from its awesome attraction, was its desolation.

Part 4 

Jeśli pisaliście już egzamin FCE, z pewnością pamiętacie to zadanie na słuchaniu – pięciu lektorów, do każdego należy przyporządkować pasującą odpowiedź, trzy zostały podane dla zmyłki. Jeśli chodzi o egzamin CAE, lektorów wciąż jest pięciu, ale z każdej wypowiedzi należy wyciągnąć dwie informacje, a więc Task 1 i Task 2. 

Jak podejść do tego zadania? Wielu zdających pierwsze przesłuchanie nagrania poświęca na rozwiązanie Task 1 i drugie na Task 2. Sam korzystałem z tej metody, jednakże nie każdemu ona odpowiada. Przed przystąpieniem do egzaminu warto sprawdzić, czy bardziej efektywną strategią jest dla Was rozbicie tej części na dwa zadania, czy wyłapywanie informacji w tym samym czasie. 

Przykład tego zadania znajdziecie tutaj.

Podsumowując

Mam nadzieję, że powyższy artykuł przyda Wam się w przygotowaniach do egzaminu i pomoże Wam uzyskać wymarzony certyfikat CAE. 🙂 Jeśli macie jakieś pytania, inne cenne rady dotyczące “Listeningu” albo potrzebujecie pomocy w nauce – zapraszam do kontaktu.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s