Książki po angielsku dla poziomu B1
Czytanie, Materiały do nauki

Książki po angielsku dla poziomu B1

Efektywna nauka to przede wszystkim regularne i częste obcowanie z językiem – powtarzanie słówek, słuchanie nagrań, czytanie zagranicznej prasy, pisanie czy to maili czy komentarzy w sieci oraz konwersacje. Jako miłośnik literatury, chciałbym Was zachęcić do czytania, gdyż  jest to skuteczny sposób na rozwijanie słownictwa, a także przyzwyczajenie się do struktury obcego języka. Po jakie książki po angielsku na poziomie B1 warto sięgnąć?

Czytanie po angielsku często wydaje się czymś zarezerwowanym dla osób mających wysokie kompetencje językowe. Według mnie jest to stereotyp, przez który uczniowie nie podejmują wyzwania i utwierdza ich to w przekonaniu, że “mój angielski nadal nie jest wystarczająco dobry”. W tym artykule przedstawię kilka ciekawych według mnie propozycji.

Uwaga!

Bardzo możliwe, że na początku nie wszystko zrozumiecie. Jest to normalne i nie ma co się przejmować, tylko kontynuować lekturę.  

Jak się uczyć?

Czytanie w obcym języku to wysiłek i wyzwanie, dlatego należy dobrze się do niego przygotować. Mimo że początkowo będzie to zajęcie czasochłonne – regularne sprawdzanie znaczenia wyrazów w słowniku może, przynajmniej początkowo, zabierać lekturze nieco czaru. Nie zniechęcajcie się jednak, regularne czytanie w obcym języku daje zauważalne rezultaty. 

W trakcie nauki słówek polecam wypisanie ich razem z resztą zdania, w którym się pojawiły – jest to według mnie bardziej skuteczna metoda od standardowego “łupania słówek do zeszytu”. 

Na początek proponuję, by wybrać sobie źródło, w którym będziecie zapisywać słówka, skomplikowane dla Was wyrażenia i struktury. 

  • Jeśli lubicie zaznaczać w tekście, miejcie kolorowe zakreślacze i karteczki samoprzylepne, a także kupcie tańsze wydanie książki, żeby nie było Wam jej szkoda.  
  • Jeśli wolicie wszystko sobie zapisać, nie niszcząc przy tym książki drukowanej, zaopatrzcie się w ładny (to ważne!) zeszyt. 
  • I w końcu jeśli wszystko zapisujecie w telefonie, zachęcam do korzystania z aplikacji Quizlet i tworzenia list słówek i zdań. 

Po co warto sięgnąć?

Książki po angielsku dla poziomu B1

1. Czarnoksiężnik z krainy Oz – L. Frank Baum

Oczywiście po takie pozycje, których tematyka jest Wam bliska i które po prostu Was zainteresują. Poniżej zaprezentuję kilka propozycji, które możecie znaleźć na stronie – http://esl-bits.net/. Oprócz treści książki, możecie tam odsłuchać audiobooka i przy okazji ćwiczyć wymowę (“na smutno” przed lustrem albo z kimś) 

Umieściłem tę książkę na pierwszym miejscu, gdyż tak jak bohaterowie powieści, macie palące pragnienie (w innym przypadku cały plan dotyczący kolejności poszedł na marne) – nauczyć się języka angielskiego. Zatem wraz z postaciami odbędziecie dziką literacką podróż do krainy czarnoksiężnika z Oz, który ponoć spełnia marzenia.

2. Alicja w Krainie Czarów – Lewis Carroll

Powieść ta to niekwestionowany klasyk literatury, nie tylko dziecięcej. Warto odświeżyć sobie surrealistyczne przygody Alicji (które wielu z nas wciąż przechowuje gdzieś w zakamarkach pamięci), ponieważ lektura znanej nam treści może sprawić, że łatwiej będzie nam się ją czytało nawet w obcym języku.  

3. 1408 – Stephen King 

Krótkie opowiadanie o przeklętym pokoju hotelowym, którego legendę chce zdemaskować pisarz horrorów. Choć bohater stracił nadzieję na zobaczenie duchów i odnalezienie potwierdzenia na życie po śmierci, noc spędzona w tym dziwacznym miejscu zweryfikuje (czy jak to określił niedawno jeden z moich uczniów “wyjaśni”) jego poglądy. Doskonała propozycja, jeśli chodzi o książki po angielsku na poziomie B1.

4. Tajemniczy Ogród – Frances Hodgson Burnett

Być może kojarzycie tę powieść jako lekturę szkolną. Warto po nią sięgnąć nawet po latach, gdyż po pierwsze – znając historię, łatwiej można przyswoić tekst w języku obcym, a po drugie – możecie na nowo odkryć i pogłębić zrozumienie tej zaskakująco dojrzałej opowieści. 

5. Gwiezdny Pył – Neil Gaiman

Czarująca powieść o charakterze baśniowego pastiszu nie tylko żartobliwie uwydatnia cechy tego gatunku, lecz przede wszystkim wprowadza czytelnika w ciekawą, ciepłą i życzliwą historię przygód młodzieńca zakochanego w dziewczynie o lodowatym sercu. Neil Gaiman prezentuje ambitną i rozrywkową literaturę, w której odnajdziemy wiele elementów popkultury. 

6. Zielona Mila – Stephen King

Amerykański pisarz jest nie tylko niekwestionowanym mistrzem horroru, lecz także krótkich form. Opowiadanie Zielona Mila według mnie w oryginale oddaje mroczny, a zarazem ciepły klimat historii. King używa używa krótkich i treściwych zdań, co ułatwia płynną lekturę. 

7. Pamiętnik – Nicholas Sparks

Pamiętnik, to romantyczna historia, której filmowa ekranizacja pojawia się niemal na każdej liście “pewniaków na pierwszą randkę”. 🙂 Powieść została napisana jako pamiętnik – retrospekcja (akcja książki dzieje się przed, w trakcie i po drugiej wojnie światowej) – mamy zatem do czynienia z prawdziwą galerią czasów przeszłych.  

8. Stary człowiek i morze – Ernest Hemingway 

Opowieść ta przedstawia walkę mężczyzny, który musi stawić czoła siłom natury, społeczności, a przede wszystkim swoim ograniczeniom. Pisarz znany z lakonicznego stylu niezwykle wyraziście zestawia trud starca z potężnym i majestatycznym żywiołem. 

Nauka języka to przede wszystkim otworzenie się na nowe spojrzenie na język, a co za tym idzie – rzeczywistość. Obcowanie z literaturą jest kolejnym krokiem, który warto zrobić. Jeśli chcielibyście natomiast posłuchać czegoś ciekawego, zapraszam do lektury wcześniejszych artykułów: Ciekawe podcasty po angielsku oraz 10 interesujących podcastów “BBC 6 Minute English”

if (typeof CeneoAPOptions == “undefined” || CeneoAPOptions == null) { var CeneoAPOptions = new Array(); stamp = parseInt(new Date().getTime()/86400, 10); var script = document.createElement(“script”); script.setAttribute(“type”, “text/javascript”); script.setAttribute(“src”, “//partnerzyapi.ceneo.pl/External/ap.js?”+stamp); script.setAttribute(“charset”, “utf-8”); var head = document.getElementsByTagName(“head”)[0]; head.appendChild(script); } CeneoAPOptions[CeneoAPOptions.length] = { ad_creation: 505567, ad_channel: 28498, ad_partner: 17512, ad_type: 3, ad_content: ‘90562838,102182905,36141643’, ad_format: 4, ad_newpage: true, ad_basket: true, ad_container: ‘ceneoaffcontainer505567’, ad_formatTypeId: 1, ad_contextual: false, ad_recommended: false, ad_showRank: false };
Advertisement

2 thoughts on “Książki po angielsku dla poziomu B1”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s