Business English - jak się go uczyć?
Business English, Materiały do nauki

Business English – jak się go uczyć?

W ostatnich latach zainteresowanie nauką angielskiego biznesowego stale rośnie i nie ma co się dziwić – jego znajomość jest przydatna w trakcie rozmów kwalifikacyjnych, kontaktach z klientem zagranicznym, czy po prostu ułatwia komunikację w międzynarodowym środowisku pracowniczym. Czym różni się nauka Business English od General English? Z jakich materiałów warto korzystać, aby rozwinąć swoje umiejętności w tej dziedzinie? Czy po prostu jak uczyć się Business English? Między innymi na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule. 

PS. Zachęcam też do lektury artykułu “Jak napisać maila biznesowego po angielsku?”.

Business English

Dla wielu osób używanie języka obcego jest stresujące samo w sobie, a co dopiero kiedy należy wykorzystać go w pracy – napisać maila do klienta, czy umówić się na wideokonferencję. Dodajmy do tego popularne przeświadczenie, że zagranicą każdy mówi perfekcyjnie po angielsku i Business English staje się przerażającym wyzwaniem, do którego nie ma co podchodzić bez wysokiego poziomu poziomu zaawansowania. Nie jest to oczywiście prawda – ludzie z innych krajów również mają problemy z angielskim i rzadko kiedy posługują się nim bezbłędnie. Co więcej, do sprawnego posługiwania się jego odmianą biznesową zazwyczaj wystarczy nawet solidny poziom B1.

Jeśli potraficie już w miarę swobodnie posługiwać się angielskim w codziennych sytuacjach, głównym wyzwaniem w trakcie nauki Business English, będzie opanowanie dużej ilości słownictwa specjalistycznego (ogólnego i właściwego danej branży). Niektóre sytuacje będą wymagały też korzystania z form grzecznościowych. Zdarza się to jednakże coraz rzadziej – obecnie wiele firm stara się stawiać na koleżeńskie relacje pomiędzy pracownikami, nawet tymi zajmującymi najwyższe pozycje w organizacji. 

Jak się uczyć Business English?

Podobnie jak w przypadku “zwykłego angielskiego”, tak i tutaj najlepszą metodą jest… systematyczna nauka, połączona z praktyką. Najpierw przyjrzyjmy się więc pierwszemu z wymienionych elementów i odpowiedzmy sobie na pytanie, gdzie szukać wartościowych materiałów do Business English.

NAUKA

Słuchanie

Jeśli czytaliście moje wcześniejsze teksty, z pewnością zauważyliście, że jestem wielkim fanem nauki, poprzez słuchanie. Obecnie mało kto ma czas, żeby zasiąść do biurka i uzupełniać zadania gramatyczne. Co innego natomiast z podcastem, czy nagraniem, które możemy odtworzyć chociażby w drodze do pracy. Gdzie ich szukać?

 • Business English Pod – znajdziecie tutaj ogromną ilość podcastów na różnych poziomach zaawansowania. Przybliżą Wam one chociażby słownictwo i zwroty związane z rozmowami telefonicznymi, negocjacjami, marketingiem, czy nawet zarządzaniem projektami. 
 • TED Talks – jedno z moich ulubionych źródeł, jeśli chodzi o interesujące materiały do słuchania. Znajdziecie tutaj cały dział poświęcony Business English, a poziom ich zaawansowania waha się od A2, aż po C1. Lektorzy pochodzą z różnych stron świata, dzięki czemu macie możliwość posłuchać, jak mówią po angielsku niekoniecznie natywni użytkownicy tego języka. 
 • PodcastEnglish.com – to prawdziwa kopalnia  słuchowisk dotyczących angielskiego biznesowego. Same podcasty są bezpłatne, natomiast jeśli chcielibyście uzyskać dostęp do ich transkrypcji i zadań, należy dopłacić €19. Większość materiałów oscyluje pomiędzy poziomami B2-C1.
 • BBC Business Dailyna tej stronie codziennie znajdziecie krótkie nagrania dotyczące najważniejszych wydarzeń biznesowych na świecie. Większość materiałów przeznaczona jest dla zaawansowanych użytkowników angielskiego.
 • Down to Business English – twórcy podcastu – Dez Morgan i Skip Montreux, omawiają najważniejsze wydarzenia ze świata biznesu. Autorzy mają na uwadze, że celem ich słuchaczy jest doskonalenie swoich umiejętności w zakresie Business English. Każdy odcinek podzielony jest na dwie części – dyskusja na dany temat, a potem omówienie użytego w niej słownictwa i wyrażeń. Nawet średniozaawansowani słuchacze znajdą tutaj coś dla siebie. 
 • This Morning with Gordon Deal – kolejny interesujący podcast, skupiający się na najważniejszych wiadomościach ze świata. Twórcy słuchowiska w około 30-minutowych codziennie omawiają istotne, biznesowe kwestie. Większość odcinków przeznaczona jest dla użytkowników posiadających poziom około C1. 

Czytanie

Oprócz słuchania anglojęzycznych podcastów dotyczących Business English, istotnym elementem nauki jest jest czytanie artykułów branżowych. Materiały podzielimy sobie tutaj na dwie grupy, te przygotowane specjalnie dla osób uczących się oraz te zawierające autentyczny angielski.

Źródła z materiałami przytosowanymi do nauki:

 • VOA Learning English – prawdziwa perełka dla każdej osoby chcącej poszerzyć swoje słownictwo w zakresie Business English. Artykuły podzielone są na poziomy zaawansowania, a ponadto przy każdym tekście znajdziemy również jego wersję audio, jak i sekcję z wyszczególnionym słownictwem. 
 • News in Levels – strona zawiera wiele artykułów o tematyce biznesowej, podzielonych na trzy poziomy zaawansowania. Uważam, że jest to świetny start, dla osób chcących zacząć czytać wiadomości po angielsku. 
 • Simple English News – podobnie jak w przypadku News in Levels, tak i tutaj znajdziemy wiele artykułów przydatnych w trakcie nauki Business English, dostosowanych do wymagań osób uczących się.

Źródła, w których znajdziecie autentyczne angielskie wiadomości:

 • Forbes – tutaj znajdziecie informacje dotyczace bieżących wydarzeń ze świata biznesu. Jako że artykuły nie są pisane z myślą o osobach stawiających pierwsze kroki w Business English, dla czytelników nieposiadających jeszcze poziomu zaawansowanego, mogą być one nie lada wyzwaniem.
 • Bloomberg –  kolejny serwis informacyjny, prezentujący najważniejsze wiadomości biznesowe. 
 • Harvard Business Review – tematyka podobna jak w przypadku stron wymienionych wyżej, jednakże, według mnie, znajdziecie tutaj wiele lżejszych artykułów, nie zawsze wymagających poziomu zaawansowanego w języku angielskim. 

Praktyka

Kiedy już wyrobiliśmy sobie rutynę codziennego słuchania podcastów i czytania artykułów biznesowych po angielsku, czas przejść do kolejnego, najważniejszego kroku. Do zastosowania nabytej wiedzy w praktyce. Jeśli pracujecie w międzynarodowym zespole, już same rozmowy z innymi członkami zespołu mogą posłużyć jako poligon do sprawdzenia wcześniej opanowanego słownictwa. Podobnie sprawa ma się z pisaniem maili – kiedy już poznaliście nieco bardziej wyrafinowane wyrażenia, starajcie się wykorzystywać je w praktyce. 

Warto też brać udział w dyskusjach na forach internetowych, korzystać z Twittera (większość wyżej wspomianych serwisów ma tam konto), czy zapisać się do interesującej nas grupy na Facebooku (niemal w każdej branży znajdziecie coś dla siebie). 

Oczywiście warto też zapisać się na kurs Business English, lub zajęcia z prywatnym lektorem. Dzięki temu będziecie mogli regularnie i efektywnie doskonalić swoje umiejętności oraz w spokojnym środowisku poeksperymentować z nowym słownictwem.

Zachęcam też do lektury mojego teksu “20 przydatnych zwrotów na spotkanie biznesowe po angielsku”.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, zapraszam do kontaktu. 🙂

Advertisement

2 thoughts on “Business English – jak się go uczyć?”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s